Novinky v Spievankove

Autor: Mária Podhradská | 23.11.2016 o 7:34 | (upravené 25.11.2016 o 9:58) Karma článku: 2,41 | Prečítané:  810x

(Rozpávali sme sa trochu o tom, čo máme tento rok nové v Spievankove...) V útulnej kaviarni sledujeme cez okno tanec prvých tohtoročných snehových vločiek.

Moje pozvanie na rozhovor prijali Mária Podhradská (Spievanka) a Richard Čanaky (Zahrajko).

Čo je nové, v Spievankove?

            Aj tento rok prežívame dynamické obdobie, hoci sme si mysleli, že to tak nebude... Tento rok sme venovali veľa úsilu novinkám, ktorých realizáciu sme už niekoľko rokov odkladali. Túžili sme urobiť radosť deťom knihami. Ako dieťa som milovala chvíle, keď mi mama pred spaním čítala, predstavovala som si obrazy hrdinov a s napätím počúvala, ako to skončí. Chceli sme priniesť do knižky retrospektívny príbeh o Spievankove. Sú tam dobrodružstvá o tom, “ako to celé vlastne začalo”. Nádherné ilustrácie od našej výtvarníčky Kristínky Hroznovej dotvárajú celkovú atmosféru všetkých príbehov. A nezabudli sme ani na našich najmenších kamarátov, pre nich sme vydali štyri leporelá o ročných obdobiach.

knihyknihy (Ivana Brunová)

Vydali ste aj nové CD, o čom je?

            Od uvedenia filmu Spievankovo 5 v kinách sme počas roku dostávali veľa správ a emailov od rodičov, ktorí nás žiadali vydať piesne aj na samostatnom CD. Vyhoveli sme im a ponúkli aj niečo navyše. Prearanžovali sme aj ďalšie skladby, vďaka ktorým je na CD až 23 pesničiek. Sú tu nádherne spracované obľúbené detské pesničky, ktorých hudobné spracovanie určite poteší nielen detičky ale aj uši rodičov :-).

nové CDnové CD (Ivana Brunová)

Rozširujete svoje aktivity, prečo práve hry a hračky?

            Prvýkrát sme sa rozhodli priniesť pre deti “rozumné” hračky s témou príbehu Spievankovo 5. Starostlivo sme vybrali sériu hračiek, ktoré deťom pomôžu v ich rozvoji  a pravdaže zabavia. Boli by sme radi, keby si aj rodičia našli cestu k spoločnému hraniu sa s deťmi. Snažili sme sa tvoriť tak, aby sa zabavili rodičia aj deti. Častokrát nám píšu rodičia detí práve o tom, ako radi sa hrajú spolu s deťmi hry, ktoré im pripomínajú ich vlastné detstvo. Veď každý sme občas radi znovu deťmi :-).

Čo je hlavnou témou hračiek?

            Kolekcia hračiek, ktorú sme vydali je limitovaná a unikátna. Je spojená s príbehom Spievankovo 5, ktorý deti dobre poznajú. V hračkách ožívajú kreslené zvieratká z príbehu. Na druhej strane sú navrhnuté tak, aby svojimi prvkami upútali aj deti, ktoré príbeh nepoznajú.

Čo je pridaná hodnota spievankovských hračiek a pre koho sú určené?

            Hračky sme tvorili tak, aby podporovali u detí rozvoj pamäte, zlepšovali pozornosť a koncentráciu, trénovali predstavivosť a jemnú motoriku. Vytvorili sme kolekciu, ktorá je vhodná pre deti od 3-8 rokov, pre chlapcov aj dievčatá. Spoločenská hra si prirodzene žiada minimálne dvoch hráčov, ostatné hračky sú určené na samostatné hranie alebo s interakciou rodiča.

novinky jeseň 2017novinky jeseň 2017 (Ivana Brunová)

Čo by ste nám odporučili zahrať sa ako prvé?

            Krtkove bludisko je výborná hra pre trénovanie pamäte, zmyslu pre detail a stratégiu. Otáčate a zbierate kartičky. Nie však dvojice, ale aj trojice a štvorice. Zbieranie je sťažené tým, že nie všetky obrázky sú úplne rovnaké, aj keď patria k sebe - podporuje to logické premýšľanie. Môžete sa rozhodnúť, či chcete riskovať, alebo radšej budete hrať na istotu. Vyhráva ten, kto nazbiera najväčšiu kôpku kartičiek. Pravidlá hry zvládnu deti od 3 rokov.

            Puzzle povolania nie sú len “obyčajným” puzzle. Nechajte dieťa priradiť zvieratko k správnym nástrojom, ktoré pri práci používa. To zvládne hravo. Zábava prichádza v podobe odkrývacích okienok. Každá dvojica obsahuje jedno okienko, pod ktorým sa skrýva ďalší obrázok. Zahrajte sa s dieťaťom, dávajte mu otázky, čo videlo na obrázku. Bude si tak trénovať pamäť, pozornosť a zmysel pre detail. Koľko koláčov mal Macko Lacko v rúre? Akej farby bol budík učiteľky sovy? Koľko klincov mal bobor v skrini? Čo všetko mal doktor ďateľ v kufríku? Vymyslite nové otázky a uvidíte, že budete mať o zábavu postarané.

            Rodinné puzzle je klasika, ktorá nikdy neomrzí. Rozhodli sme sa dať do jedného balenia dve veľkosti dielikov, pre menšie aj väčšie deti.

            3D omaľovánky sú pre šikovné rúčky, ktoré chcú trénovať jemnú motoriku, cibriť zmysel pre farby a podporovať kreatívnu dušu. Obrázok alebo magnety po vyfarbení môžete rovno vystaviť. Nechajte malého umelca prejaviť sa a vytvoriť si dielo, na ktoré bude hrdý. Výhodou je, že môžete použiť akékoľvek farby (vodové, akrylové, gélové perá, fixky…).

          Získali ste cenu SOZA, Ako vnímate uznanie odbornej verejnosti, ktoré sa vám dostalo?

Je to pre nás veľká česť. Ďakujeme hlavne všetkým rodičom, starým rodičom a priateľom Spievankova, že uverili nášmu príbehu. Aj vďaka nim čarovná krajina skutočne existuje, v každej domácnosti, kde sa spieva a tancuje. Sme šťastní, že môžeme rodičom pomáhať pri výchove ich detí, že môžeme byť pozitívnou motiváciou pri každodenných povinnostiach. Teší nás, že si nás na pomoc berú učitelia, pedagogickí pracovníci, tréneri, vedúci rôznych krúžkov, aby sme deťom spríjemňovali cvičenie, hranie aj učenie, hovorí Mária. Vnímame to ako ocenenie našej dlhoročnej práce a zároveň ako motiváciu do ďalšej tvorby. Ďakujem aj tímu ľudí, ktorí sú pri našich projektoch nepostrádateľní, že pracujú so srdcom a vkladajú do toho všetko, dodáva Riško.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?